“Kultuuri koda” podcast Postimehes

Alustas kultuuritippude arutelutund “Kultuuri koda”. Eesti Kultuuri Koda ja Postimees kutsuvad kuulama üle nädala neljapäeviti hommikul kl 11 kultuuritippude arutelutundi “Kultuuri koda”.

Fookuses on laia kandepinnaga päevakajalised teemad. Sõnastame probleeme ja otsime uudseid lahendusi, inspireerides kuulajaid kaasa mõtlema. Stuudios räägivad igal korral eri kultuurivaldkondade esindajaid. Podcast on eetris Postimehe portaalis, on järelkuulatav ja sünnib Eesti Kultuuri Koja ning Postimehe koostöös.

TEINEKultuuri koda” oli eetris 17. juunil. Saatejuht on Merle Karusoo,  kes avab koos näitlejate ja tudengitega Eesti ajaloo üht valusamat teemat, 80 aastat 1941 aasta küüditamisest 14. juunil. Kuula SIIN.

“Tihti on küsitud – miks peab neid õudusi mäletama. Sellepärast, et õudus ei korduks.” lavastaja MERLE KARUSOO
Teine “Kultuuri koda”  80 AASTAT 1941 AASTA KÜÜDITAMISEST saatejuht Merle Karusoo avasid koos näitlejate ja tudengitega Eesti ajaloo üht valusamat teemat, 80 aastat 1941 aasta küüditamisest 14. juunil.
“Oli väga palju sügavaid probleeme, millest ei räägitud. Ja ei räägitagi, sest need tekitavad ebamugavustunnet, piinlikkust. Need asjad ongi meil jäänud rääkimata.
Seetõttu on minu jaoks ikkagi seesama küsimus: kus on nende lugude lõpp?” Aigi Rahi
Külalised olid AIGI RAHI, PEEP VARJU JA KATRIN SAUKAS, kes ongi uurinud 1941. aastal eelkõige Virumaalt küüditatud laste lugusid. Dokumentaalseid lugusid kuuleme Katrin Saukase ja lavakooli XXXI lennu tudengite Edgar Vunši ja Markus Andreas Aulingi esituses. Paap Varju räägib Vadim Makšejevist – Siberisse jäänud mehest, Aigi Rahi aga tagasipääsenud inimeste kohanemisraskustest.
“Juba laste puhul on öeldud, et genotsiid on see, kui lapsed saadetakse välja oma kodumaalt, oma territooriumilt. Rääkimata sellest, kui neid on tapetud, on pommitamistel hukkunud ja nii edasi.” Peep Varju

ESIMENE “Kultuuri koda” oli eetris 3. juunil ning avasaade küsis: “Kuhu lähed, Eesti maa?” Stuudios arutlesid TÜ biosemiootika professor KALEVI KULL, muusik TÕNIS MÄGI, erupoliitik KAIDO KAMA ja Akadeemia peatoimetaja TOOMAS KIHO. Kuula SIIN. 

Esimese saate keskseks teemaks oli maatöö tegijate ning looduskaitsjate mõtteviisi kokkupõrge. Tegu on praeguses ajas päris tõsise, eesti rahvast lõhestava vastuoluga. Seda ilmestavad näiteks metsamajandajate ja linnukaitsjate vastuseis praegusel pesitsusajal. Terav näide on ka äsjane peaministrile üle antud pöördumine maa-, metsa- ja rannarahva nimel, millega ühines hulk põllumajandus-, jahindus- jm organisatsioone, mis omakorda vastandub looduskaitselisele mõtteviisile. Stuudiokülalised arutasid: kas need vastuolud on ületamatud? kuidas üldse siit edasi saada? kuidas valida oma tee majanduskasvu ja säästliku kahanemise vahel?