2023

21.02.2023
KULTUURIDEBATT ERAKONDADE ESINDAJATEGA

Teisipäeval, 21.02.2023 toimus Kinomajas loomeliitude ja Eesti Kultuuri Koja korraldatud valimistel osalevate erakondade kultuuriministrite kandidaatide debatt. Poliitikuid küsitlesid Eesti Teatriliidu esimees Gert Raudsep, vabakutseliste loovisikute huvikaitse ekspert Airi Triisberg ja Ajakirjanike Liidu juht Helle Tiikmaa.

Erakondasid esindasid: Anneli Ott (Keskerakond), Heidy Purga (Reformierakond), Kaarel Oja (Sotsiaaldemokraatlik Erakond), Tõnis Lukas (Isamaa), Loone Ots (EKRE), Kristina Kallas  (Eesti 200), Evelyn Sepp (Erakond Rohelised), Arne Merilai (Parempoolsed), Igor Rosenfeld (Vasakerakond).

Debatti saab järele vaadata siit: https://kultuur.postimees.ee/7716754/video-kultuuriministri-kandidaatide…

Debatil mõtiskleti teemadel:
„Viimase kahekümne aastaga on Kultuuriministeeriumi eelarve osakaal riigieelarves vähenenud ligi 2 korda: 3,84%-lt 2002 2,1%-le 2022. Kuidas, ja kas üldse, plaanite seda olukorda parandada?“, „Milline on Teie erakonna seisukoht loovisikute ravikindlustuse ning sotsiaalsete garantiide, sealhulgas eripension ja üldine pensionisüsteem, osas?“

Sündmus toimus Eesti Kultuuri Koja, Eesti Kinoliidu, Eesti Teatriliidu, Eesti Balletiliidu, Eesti Disainerite Liidu, Eesti Ajakirjanike Liidu, Eesti Kunstnike Liidu, Eesti Arhitektide Liidu, Eesti Näitlejate Liidu ning Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liidu koostöös.


Foto: Brita Maripuu


21.02.2023

POLIITILINE DEBATT JÄRGMISE VALITSUSPERIOODI KULTUURIMINISTRI KANDIDAATIDEGA

  1. veebruaril kell 16-18 kutsub Eesti Kultuuri Koda Kinomaja saali (Uus tn 3) poliitilisele debatile Riigikogu valimistel osalevate erakondade kultuuriministri kandidaatidega.

Sündmust kannab veebiülekandena üle Postimehe kultuuritoimetus.

Debatti modereerib Helle Tiikmaa (Ajakirjanike Liidu juht), vabakutseliste ravikindlustuse teemalist arutelu juhib Airi Triisberg (vabakutseliste loovisikute huvikaitse ekspert) ning kultuurivaldkonna rahastuse teemat suunab Gert Raudsep (Teatriliidu juht).

Selgunud on erakondade kultuuriministri kandidaadid/esindajad, ning nendeks on:

Anneli Ott – Keskerakond;

Heidy Purga – Reformierakond;

Kaarel Oja – Sotsiaaldemokraatlik Erakond;

Tõnis Lukas – Isamaa Erakond;

Loone Ots – EKRE;

Kristina Kallas – Erakond Eesti 200;

Evelyn Sepp – Erakond Rohelised;

Arne Merilai – Erakond Parempoolsed

Igor Rosenfeld- Vasakerakond

Debatil ootame kultuuriministri kandidaatidelt vastuseid teemadele:

  1. Millised on Teie vaatenurgast edulood ja probleemkohad Eesti kultuurivaldkonnas viimasel valimisperioodil? Millisena näete meie kultuuri aastate pärast? (2 min)
  2. Viimase kahekümne aastaga on Kultuuriministeeriumi eelarve osakaal riigieelarves vähenenud ligi 2 korda: 3,84%-lt 2002 2,1%-le 2022. Kuidas, ja kas üldse, plaanite seda olukorda parandada?  (3 min)
  3. Milline on Teie erakonna seisukoht loovisikute ravikindlustuse ning sotsiaalsete garantiide, sealhulgas eripension ja üldine pensionisüsteem, osas? (4 min)
  4. Kuidas ja milliste vahenditega tagada kvaliteetne kunstnike, interpreetide ja teiste loovisikute ning teadliku kultuuritarbija juurdekasv? (2 min)

Sündmuse korraldamisel teevad koostööd Eesti Kultuuri Koda, Eesti Kinoliit, Eesti Teatriliit, Eesti Balletiliit, Eesti Disainerite Liit, Eesti Ajakirjanike Liit, Eesti Kunstnike Liit, Eesti Arhitektide Liit, Eesti Näitlejate Liit, Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liit.

Osalemiseks registreeri ennast SIIN

Facebooki sündmus Kultuuriministri kandidaatide avalik debatt | Facebook


26.01.23 oli eetris Raadio 7 “Kultuurikoja teraviku” kolmekümne seitsmes saade  Järelekuulatav SIIN.
Saates on külaliseks helilooja ja džässartist Oleg Pissarenko ning läbirääkimiste ekspert ja koolitaja Georg Merilo. Vestluse teemaks on loovisiku elu stressiväsimuses ja kuidas seda leevendada. Vestlust suunab Koja Loovisikute Tugistruktuuride juht Heili Vaus-Tamm.

Vasakult: Georg Merilo, Heili Vaus-Tamm, Oleg Pissarenko


26.01.23 oli eetris Postimehe Podcasti kuueteistkümnes “Kultuuri Koda” Kuula SIIN
Eesti Kultuuri Koda on välja töötanud tugisüsteemi, et pakkuda loovisikutele konsultatsioone ja koolitusi terves reas valdkondades, PR-oskustest psühholoogilise ja juriidilise nõustamiseni. Mida täpsemalt see endast kujutab? Loovisikute töörühma juht Heili Vaus-Tamm kutsus külla läbirääkimisoskuste õpetaja Georg Merilo, Eesti Linnade ja Valdade Liidu tegevdirektori Veikko Luhalaiu ning muusik Oleg Pissarenko. Jutuks võeti, millist abi loometöö tegijad ootavad ning kuidas tänastes keerulistes oludes loovisikuid kõige paremini toetada.

Vasakult: Georg Merilo, Veikko Luhalaiu, Oleg Pissarenko, Heili Vaus-Tamm


08.02.2023 esitas Eesti Kultuuri Koja haridustöörühm pöördumise kavandatavate riikliku üldhariduskooli õppekava muudatuste asjus. Pöördumine saadeti Haridus- ja teadusministeeriumile, Eesti Õpetajate Liidule, Eesti Haridustöötajate Liidule, Riigikogu kultuurikomisjonile. Vaata lähemalt SIIN