Konverents 2021

Eesti Kultuuri Koja aastakonverents „INIMENE PIIRIL ERI TEADUSVALDKONDADE VAATES
19. november 2021 Teaduste Akadeemia saalis

Koostöös Eesti Teaduste Akadeemiaga
Konverentsi meediapartner on Postimees

REGISTREERIMINE JA OSTA PÄÄSE
AJAKAVA 

JÄRELVAADATAV ⟩ Eesti Kultuuri Koja aastakonverents «Inimene piiril eri teadusvaldkondade vaates» – Haridus ja teadus – Fookus – Arvamus (postimees.ee)


Meediakajastused

2021. aasta Eesti Kultuuri Koja konverents “Inimene piiril eri teadusvaldkondade vaates” uurib ja kirjeldab piire inimeses ning ühiskonnas. Seekordne konverents toimub koostöös Eesti Teaduste Akadeemiaga ja leiab aset akadeemia saalis aadressil Kohtu tänav 6, Tallinnas.

Elame turbulentsel ning rohkete muutuste ajastul, millega tuleb toime tulla. Tehnoloogiline areng, globaalne majandus, planeedi ressursside vähenemine ja nende järjest ebavõrdsem jagunemine on viinud inimese iseenda ja keskkonna piiride aina teravama tunnetamiseni. Konverentsil oleme seadnud eesmärgiks mõningaid neist piiridest lähemalt uurida ning kirjeldada neid kunstide ja eri teadusvaldkondade vaates.

Esimeses teemaplokis arutleme, millised piirid seavad meile loodusseadused ja ökoloogilised süsteemid. “Füüsikaseadused kirjeldavad piire, mida ei saa keegi põhimõtteliselt ületada,” kirjeldab bioloog ja semiootik Kalevi Kull. “Ökoloogilised piirid on seotud ökosüsteemide energiakasutusega, neid piire saab rikkuda. Energia ülemäärane lisamine ökosüsteemidesse – nagu inimesed on seda viimasel sajandil teinud – muudab möödapääsmatult aineringeid, seeläbi elutingimusi (sealhulgas kliimat), ja tagajärjena vähendab elurikkust. Teisisõnu – odav energia on ohtlik.” Millised on neid piire arvestavad uued majandamisviisid ja ühiskondliku olemise vormid?

Teises teemaplokis jõuame tehislike ja tehnoloogiliste piiride kirjeldamiseni. Me teame, et tehnoloogiate arenedes avardunud piirid seavad inimesele nii ohte kui võimalusi. Kuidas teha nii, et tehnoloogiate areng inimest ei kahjustaks?

Kolmandas teemaplokis käsitleme kultuuris, ühiskonnas ja inimeses endas tajutavaid kriise, kus inimene on proovile pandud äärmuslikul moel ning tavapärastest toimetulekumehhanismidest edasi elamiseks ei piisa. “Kriisiolukorras inimene seisab piiril. Mis on enne piiri ja mis on piiri taga?” küsib sotsiaaltervishoiu professor, Merike Sisask, kes juhib aruteluringi sotsiaal- ja humanitaarteaduslikus võtmes.

Ettekannetega esinevad Tarmo Soomere, Dirk Helbing (Šveits) ja Jaan Ross.
Arutelusid juhivad Kalevi Kull, Jüri Engelbrecht ja Merike Sisask.
Paneelides osalevad Jaan Aru, Aveliina Helm, Mihhail Lotman, Helen Sooväli-Sepping, Laur Järv, Jaan Undusk, Tarmo Uustalu, Tiiu Kuurme, Madis Arukask, Märt Läänemets, Egge Kulbok-Lattik, Hardo Pajula.

 

                                                   Tavapilet                                                     Koja liikmele*
Konverentsi pääse                      15€ (15.-19.november) 15€

* Soodsaim viis konverentsist osa saada on astuda Koja liikmeks
(aastamaks eraisikule 20€). Vaata liikmeks astumise kohta lähemal SIIT.

2020 aasta konverentsi JÄRELKOKKUVÕTE 3.12.2020