“Kultuurikoja teravik” Raadio 7s

Kuulajaküsimused palume saata aadressile meedia@kultuurikoda.eu 5 päeva jooksul pärast saate eetrisolekut, sest pärast seda hakkame juba salvestama uue saate materjali. Vestlust suunab Heili Vaus-Tamm. Järgmine saade on eetris 8. septembril.

KAHEKÜMNEKAHEKSANDAS saates 25. augustil  oleme eetris  juristi ning kultuurikoja liikme Kalev Rattuse ja loovisik Johannes Luigega. Loovisikud on pandeemia ja sõja tõttu haavatavamad kui kunagi varem. Ja just nüüd avab Eesti Kultuuri Koda loovisikute tugistruktuuri, mis peaks paljudele abiks olema.

KAHEKÜMNESEITSMENDAS saates 11. augustil analüüsime Raadio 7 ja Postimehe podcasti ,,Kultuuri Koda” viimaste hooaaegade enimkuulatud saateid – miks just need on eelistatud. Eetris oleme Postimehe ajakirjaniku Erkki Bahovski ja kultuurikoja liikme, kultuurisotsioloog Egge Kulbok-Lattikuga.

KAHEKÜMNEKUUENDAS saates 16. juunil olid saatekülalisteks festivali Saku Sack von Sound juht Tõnno Piigli ning Eesti Kultuuri Koja juhatuse liige Tiit Urva. Suvi toob kaasa festivalid, lisaks suurtele ka väiksemaid. Millised on ootused ja hirmud – nii korraldaja kui publiku poolt?

KAHEKÜMNEVIIENDAS saates 2. juunil oli teemaks leinaga toimetulek ja kunsti osa selles. Lein on raske teema, aga praegu, pandeemia ja sõja tingimustes tuleb sellega rohkem kokku puutuda kui enne neid raskeid aegu. Kuidas leinast läbi minna jagavad oma isiklikule kogemusele tuginedes muusik Riivo Kallasmaa ja Eesti Kultuuri Koja eestseisuse liige Ülle Juht. Milline on leinaga toimetulekul kunsti osa? Telefonivestlust suunab Heili Vaus-Tamm.

KAHEKÜMNENELJANDAS saates 19. mail rääkisid kirjandus- ja meediategelase Jelena Skulskaja, Eesti Kultuuri Koja poolt  juhatuse liige Egge Kulbo-Lattik – kuidas me leiame eriavamuste keskel ühise keele. 31.mail toimub Tallinna Vaba Laval arvamusliidrite arutelu, mida saavad huvilised kuulama tulla.

KAHEKÜMNEKOLMANDAS saates 5. mail oli teemaks kultuur muutunud publikukäitumise olukorras. Telefonivestluses osalevad Viimsi Artiumi juht Kristiina Reidolv ja Eesti Kultuuri Koja eestseisuse liige Marike Laht.

KAHEKÜMNETEISES saates 21. aprillil oli sel korral teemaks milline on meediasõnumite valik kriisi ajal ajakirjanike poolt ja kuulajate – lugejate poolt vaadatuna? Telefonivestluses osalevad Postimehe peatoimetaja Marti Aavik, Eest Kulturi Koja eestseisuseliige Daisy Järva.

KAHEKÜMNEESIMES saates 7. aprillil olid stuudios literaat ja aasta helilooja, Saksamaal resideeruv Jüri Reinvere ning Eesti Kultuuri Koja liige kunstnik ja kuraator Jaak Visnap. Seekord oli teemaks looming murrangulisel alal, arutleti kuidas loomeinimene sellele reageerib ja milline produkt jõuab publiku ette. Saatejuht on Heili Vaus-Tamm.

KAHEKÜMNENDAS saates 24. märtsil olid stuudios vaimulik Isa Roland Tõnisson ja Eesti Kultuuri Koja eestseisuse liige, samuti eesti õigeusu kiriku liige Jako Kull. Sel korral on teemaks inimese vaimne tervis ühiskonna sidujana. Saatejuht on Heili Vaus-Tamm.

ÜHEKSATEISTKÜMNENDAS saates 9. märtsil olid stuudios tuntud ajakirjanik Tiina Park ja Saarte praostkonna diakon Igor Gräzin.  Teravik on kriisidel, mis korraga meid mõjutavad. Miks Jumal lubab selliseid olukordi? Kirik aitab, kui abi soovitakse.
Ja Tiina Park annab omapoolse soovituse ka!

KAHEKSATEISTKÜMNENDAS saates 24. veebruaril oli saate teemaks akustika mõju ruumi sisearhitektuurile ja muusika ettekandele. Vestluses osalevad akustik Linda Madalik ja arhitekt Martti Preem. Samas õnnitleme proua Linda Madalikku kõrge riikliku preemia puhul. Saatejuht on Heili Vaus-Tamm.

SEITSMETEISKÜMNENDAS saates 10. veebruaril olid Raadio 7 stuudios mitme annetuskeskkonnaga seotud ettevõtja Heldur Meerits ja oma kunstiga annetustele kaasa aitav Eesti Kuluuri Koja juhatuse liige, laulja Pille Lill. Kas Eesti inimene on maailma parim annetaja?  Saatejuht on Heili Vaus-Tamm.

KUUETEISTKÜMNENDAS saates 27. jaanuaril Raadio 7 eetris oli teemaks ettevõtlus, mis on suunatud ühiskonna kitsaskohtadele ning mis on sündinud kodanikualgatuse tasandil.
Stuudios olid Pärnu noorte innovatsioonikeskuse HUUB kaasasutaja Eerik Hannus ja intellektipuudega inimeste külakogukonna Pahkla Camphill juhatuse liige Tiit Urva. Saatejuht on Heili Vaus-Tamm.

VIIETEISTKÜMNENDAS saates 30. detsembril Raadio 7 eetris olid stuudios rääkimas Rein Veidemann ja Harry Raudvere kirjandusest – miks inimesed loevad ikka ja jälle samu raamatuid, kuidas erineb praegune maailmakirjandus Eesti omast ja kui palju üldse loetud sõna meid mõjutab. Saatejuht on Heili Vaus-Tamm.

NELJATEISTKÜMNENDAS saates 16. detsembril Raadio 7 eetris olid stuudios vastamisi psühholoog Jüri Ennet ja reisisaadete tegija, Eesti Kultuuri Koja eestseisuse liige Tiina Park. Seekord suunati tervavik sellele, kuidas mõjub telesaade reisist kaugetesse maadesse ajal, mil vaataja ise sinna ei saa. Saatejuht on Heili Vaus-Tamm.

KOLMETEISTKÜMNENDAS saates 2. detsembril Raadio 7 eetris olid Navitrolla Võrumaalt ja Jaak Visnap Kihnust. Jutu teravik püsib naivistlikul kunstil, mis avab kunstnike mõtted ja tegevuste tagamaad. Saatejuht Krista Kaaver uurib lisaks, kas inimene peab olema kunstiandega, et teha naivistlikku kunsti, kes võivad osaleda Jaak Visnapi Kihnu maalilaagrites ja kas ka uueks aastaks saab osta Navitrolla kalendrit.

KAHETEISTKÜMNENDAS saates 18. novembril Raadio7 eetris olid stuudios helilooja Peeter Vähi ja kultuurikoja eestseisuse liige, tšellist Peeter Paemurru, üks budist, teine kristlane, kes avasid piiril olemist lähtuvalt oma maailmavaatest. Saatejuht on Heili Vaus-Tamm.

ÜHETEISTKÜMNENDAS saates 4. novembril Raadio7 eetris oli teemaks inimesed piiril, teadlase ja muusiku vaatepunktidest. Saates arutlevad Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere ja ooperilaulja ning kontserdikorraldaja Pille Lill. Saatejuht on Heili Vaus-Tamm.

KÜMNENDAS saates 21. oktoobril Raadio7 eetris oli teemaks tänulikkuse ja tunnustuse roll inimese psüühikas. Teemat avavad suitsidoloog Merike Sisask ja Kultuurikoja liige Egge Kulbok-Lattik. Rubriigis Kultuurikoda soovitab saadame kuuljaküsimuse esitaja Sõltumatu Tantsu Lava ja Sveta Grigorjeva etendusele “Fakerz”. Saatejuht on Heili Vaus-Tamm.

ÜHEKSANDAS saates 7. oktoobril Raadio7 eetris  suunas oma teraviku vaimsele tervisele. Saates arutavad vaimse tervise ja käelise tegevuse seose seisukohast kvantfüüsikas ja meditsiinis paraleele tõmbav kirjanik ning meister Ardo Pärna ning Eesti Kultuuri Koja majandustöörühma vedaja Aarne Toomsalu. Rubriigis Kultuurikoda soovitab saadame kuulajaküsimuse esitaja 7.oktoobril toimuvale Eesti Kontserdi löökpillishowle Tallinnas. Saatejuht on Heili Vaus-Tamm.

KAHEKSAS saade 9. septembril Raadio 7 eetris keskendus andekujundusele ja sellele, kuidas oma sisemaailma paremaks ja tugevamaks muuta läbi oma andega tegelemise. Saates olid Annetekoda 2021 patroon laulja Uku Suviste ja konkurss-festivali formaadi looja Pille Lill. Kultuurisoovitus on 19.septembril kell 18.00 Alexela Kontserdimajas toimuv Annetekoja kontsert-finaal. Saatejuht on Heili Vaus-Tamm.

SEITSMENDAS saates 24. juunil Raadio 7 eetris lahkasid Ülle Juht ja Kauksi Ülle maapiirkondade kultuurielu koroona-ajastul, samas vaagiti vaimueliidi maale elama minemise tendentse. Kultuurisündmuse soovitus: kava RockBarock uuel suvefestivalil O/Padise (Eesti Kontsert). Saatejuht on Heili Vaus-Tamm.

KUUES saade 10. juunil Raadio 7 eetris keskendub Rahvusooper Estonia laiendusele ja ehitusele. Saates on arhitekt ja koja juhatuse liige Martti Preem ja maailmakogemusega ooperilaulja bariton Lauri Vasar.  Saatejuht on Heili Vaus-Tamm.

VIIES saade on eetris 27. mail, teraviku suunasime Rail Balticule, külla tuli lisaks avaliku elu tegelasele ka koja eestseisuse liige Meelis Voolmaa. Saatejuht on Heili Vaus-Tamm.

NELJANDA saate teravik 13. mail oli ETV programmil. Küsime, mida maksumaksja oma raha eest vaadata saab ja mida mitte. Stuudios on saatejuhina Kultuuri Koja tegevjuht Heili Vaus-Tamm, Kultuuri Koja juhatuse liige teleajakirjanik Tiina Park ja kultuurikriitik Margit Adorf.

Teadusliku ja religioosse maailmapildi koostoimele, võimalikule dialoogile või vastasseisule suunasime oma teraviku KOLMANDAS SAATES, 29. aprillil Raadio 7 eetris. Stuudios olid saatejuht Heili Vaus-Tamm, majandusanalüütik Hardo Pajula ja religiooniantropoloog Jako Kull. Kas religioossel ja teaduslikul maailmapildil on midagi ühist? Kuula saadet, ja saa teada.

Kultuurikoja teravik TEINE SAADE Raadio 7s. Eesti Kultuurikoja saatesarja Kultuurikoja teravik teine saade oli eetris 15.aprillil Raadio 7s. Teravik oli suunatud huviharidusele kriisi ajal, külalisteks kultuurisotsioloog ja koja juhatuse liige Egge Kulbok-Lattik ning koorijuht ja õpetaja Aarne Saluveer. “Igasugune loomingulise praktika õppimine teeb inimese kohanemisvõimelisemaks, paindlikumaks, õnnelikumaks.” Egge. “Emotsioon teeb inimese tugevaks.” Aarne.

Eesti Kultuuri Koja oma saatesarja “Kultuurikoja teravik” ESIMENE SAADE Raadio 7s on kõlanud. Teraviku teema 1. aprillil oli suhte- ja suhtlusluskultuuril ja teemat avasid koja eestseisuse liige, TLÜ õppejõud Tiiu Kuurme ning stuudios oli tuntud näitleja ja laulja Kristel Aaslaid. Saadet juhtis koja tegevjuht Heili Vaus-TammMõned saates puudutatud teemad: digivahendid – kas abiks või mitte; normaalsus ja inimpelglikkus; inetud suhtemustrid; head kogemused; tik-tok; kultuurisoovitused ja palju muud. Saadet kuula SIIT.