Kultuuri Tegu 2022

Konkurss Kultuuri Tegu 2022 

Kultuuri Tegu auhinna eesmärgiks on tunnustada Eesti ühiskonnas tegutsevaid inimesi, kelle ettevõtmised on inspireerivad ja avalikku tähelepanu väärivad.


Vasakult: Egge Kulbok-Lattik, Alo Põldmäe, Vahur Kivistik. Autor: Pille-Riin Pihlak

Aastal 2023 jagati auhindu kolmes kategoorias:

Aasta Kultuuri Tegu peaauhinna pälvisid Alo Põldmäe ja Vahur Kivistik Holdre lossi klaverimuuseumis avatud püsinäituse “EESTI KLAVER” eest.

Eesti on olnud väljapaistev klaveriehituse maa. Taoline omamaiste klaverite püsinäitus (koostaja Alo Põldmäe. lossi valdusühingu omanik Vahur Kivistik) on Eesti ajaloos esmakordne ja ainukordne ka Baltimaade mastaabis. Siin on väärikalt esindatud Eesti klaveriehituse 224-aastane ajalugu, mille jooksul Eesti meistrid valmistasid ligi 100 erineva nimega klavereid. Sisuliselt said seni laialipillutatult hoitud KlaMu eksponaadid endale püsikodu Holdre Lossis.

Peeter Alliku nimelise kunstiauhinna laureaadiks sai Hando Tamm. Hando Tamm lõpetas 2004. aastal Tartu Ülikooli maaliosakonna ning tema lõputöö juhendajaks oligi Peeter Allik. Pärast ülikooli lõppu sidus mehi nii töö kui ka sõprus Hando meenutab oma varalahkunud õpetajat hea sõnaga. „Viimastel aegadel keerleb tihti mõttes Peetri ütlemine, et kunst on tõsine asi. Kunstis võib nalja teha, kuid kunsti endaga mitte kunagi. Peeter Allik oma loomingus järgis seda kiivalt“ meenutab Tamm Peeter Allikut.
Lisaks kunstnikutööle on Hando Tammel olnud missiooniks tuua kunst maale.  Äksi, mis sai ka Tartumaa Aasta külaks 2022, toob alati uhkusega välja nii Galerii No1 kui ka Hando Tamme tegevuse- kunst maale ja kõigile kättesaadavaks! Ja et võimestada kogu seda missiooni, on Hando Tamm Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 kunstiline juht Tartu valla projektis kunstifestival „Linnast välja“. 

Tuleviku Tegija preemia võitis Minna Emilia Vürst.  Minna Emilia Vürst on 15-aastane muusikat armastav noor talent. Ta on väga töökas ja pühendunud oma muusika õpingutele. Ta õpib Tartu Heino Elleri muusikakoolis Heili Mägi ja Heili Rosin-Leivategija flöödi klassis. Lisaks jätkab ta õpinguid ka Räpina Muusikakoolis soololaulu ja viiuli  erialadel. 2022. aastal oli Minna väga edukas paljudel konkurssidel  nii kodu- kui ka välismaal. Kokku osales Minna 2022. aastal  19nel konkursil, pälvides ka mitmeid esikohti. Minna Emilia kuulub ka mitmetesse orkestritesse ja ansamblitesse, mille koosseisudes on ta esinenud väga paljudel erinevatel üritustel ja kontserditel.

Aasta Kultuuri Tegu nominendid:

Rasmus Puur kui Veljo Tormise töö jätkaja
Ilmar Vene ja Ülar Ploom Dante Alighieri „Jumaliku komöödia“ eestikeelse täistõlke ilmumise eest
MTÜ Kassari Hariduselts kontsertsarja „ Kassari Klassika“ korraldamise eest

Peeter Alliku nimelise kunstiauhinna nominendid:

Dolores Hoffmann
Zhanna Toht

Tuleviku Tegija preemia nominendid:

Sandra Iva
Kätlin Kits

Auhinda antakse välja aastast 2014 koostöös Kultuuriministeeriumiga, kes toetab auhinnafondi 5000 euroga.

“Kultuuri Tegu 2022” auhinnad anti üle Eesti Kultuuri Koja aastakonverentsil  19. mail Haapsalu Kultuurikeskuses.
Kultuuri Tegu 2022 auhinnatseremoonia salvestus on leitav SIIN
Fotogalerii on leitav SIIN
Loe lähemalt Eesti Kultuuri Koja aastakonverentsi kohta SIIN