Kultuuri Tegu 2020

Selgusid Kultuuri Tegu 2020 aastapreemiad

Kategooria “Tuleviku Tegija” laureaat Andero Kalju
Kõrgema Kunstikooli “Pallas” noor õppejõud Andero Kalju  on oma innovaatiliste ettevõtmiste- ja uute õpetamisvaldkondadega silma paistnud juba tudengipõlvest alates. Andero õppis Kõrgema Kunstikooli Pallas Fotograafia osakonnas, mille lõpetas uuendusliku diplomitööga. Andero Kalju diplomitöö „Linnu-Eesti“ tugines lapsepõlveunistustel lendamisest. Kalju kasutas selles töös droonifilmi, mille uuenduslikkus seisnes 360-kraadise kaamera kasutamises ja tsükloraamse ehk kogu-ruumile kuvandi loomises.

Kategooria Peeter Alliku kunstiauhind laureaat Jaak Visnap
Jaak Visnapi tegevus Kihnu maalilaagri vedamisel rikastab meie armsat väikesaart  ja lisab sellele nii kohalike elanike kui ka külastajate jaoks olulise igapäevase kunstimõõtme. Kihnu kunstilaager on igal aastal toimuv naivistidest kunstnike ja harrastuskunstnike kokkutulek, mille käigus sünnivad maalid, mis kaunistavad nii Kihnu metsi kui ka ajaloolisi hooneid. Lisaks sellele on 2020. aastal Jaak Visnap tegutsenud aktiivselt kunstnikuna teostades litograafiatehnikas mitmeid märgilisi teoseid, millest tõstaks esile “Lennart Meri portree”.

Kultuuri Tegu 2020 peaauhind Anu Raua Keskus
Anu Raua rajatud keskus on eesti rahvusliku kultuuri järjepidevuse kants, seal  hoitakse ja kantakse edasi käsitööoskusi, ilumeelt, nii tavainimese kui ka akadeemilisel tasandil. Anu Raud on Viljandimaal loonud muuseumi ning jätkab oma isatalus eesti maarahva kultuuri väärtustavat loometegevust. Anu Raua Keskuse ümber koondub aina rohkem  Eesti Kunstiakadeemia üliõpilasi ja vilistlasi ning keskus on ühiskonna huviorbiidis.

Nomineeriti ka neid väljapaistvaid isikuid ning organisatsioone: Tuleviku Tegija kategoorias viiuldaja Hans Christian Aavik, Peeter Alliku kunstipreemiale Hando Tamm ja tema Galerii No.1, peapreemiale Käsmu Meremuuseum.

Teised kandidaadid
Kultuuri Tegu 2020 peaauhind:
Pille Smirnova
Veronika Palandi
Projekt “Keelelinnak”
Tallinna rahvusvahelise festivali Jazzkaar vabatahtlike kollektiiv
SA Kihnu Kultuuriruum
Kristiina Ehin
Mari Kalkun
Curly Stings
Vladimir Ignatov
Jekaterina Rostovtseva
XII Eesti Naisrühmade ja III Eesti Neiduderühmade
Võistutantsimine, V Eesti Naistetantsu Festival
MTÜ Raadio 7
Saaremaa Gümnaasium
Ristimetsade kultuurimälestiseks tunnistamine

Peeter Alliku nimeline kunstiauhind:
Narva 6.Kooli õppealajuhataja ja professionaalne giid Aleksandr Openko
Margus Tänav
Narva Kunstikooli pedagoog ja kunstnik Olga Tjurina

“Tuleviku Tegija”:
Lilian Sauvola
Loora-Eliise Kaarelson
Tähe Lee Liiv
Viola Asoskova
Maria Mänd

JÄRELVAADATAV ⟩ Eesti Kultuuri Koja aastakonverents «Inimene piiril eri teadusvaldkondade vaates» – Haridus ja teadus – Fookus – Arvamus (postimees.ee)

Auhinnasaajad avalikustas kultuuriminister Tiit Terik ja ütles oma tervituskõnes muuhulgas, et maailmas räägivad väga paljud riigid ja rahvad tehnoloogiast, innovatsioonist ja rohemajandusest, aga mis teeb meid eriliseks ja oluliseks, on meie enda kultuurikude, seesama muster ja kude, mis hoiab meid rahvana koos.

Anu Raud tõi oma sõnavõtus esile, kuidas kolmapäevases uudistesaates käis korduvalt läbi Eesti käsitöö: infolõik oli sellest, et Kääriku talus sai valmis vaip “Mulgid New Yorgis”, Janek Mäggi žestikuleeris eetris rahvavariide sõrmikutes,  Astrid Kannel tegi kriisikoldest reportaaži punase rahvariide kampsuniga ja Ragnar Kond vahendas uudiseid uue meisterlikult kootud mütsiga. Kommentaariks võib küsida, et kas kokkusattumus või tekkiv trend? Igal juhul annab see pidet ja jõudu, sest uudised ise ümbritsevast maailmast on sageli murettekitavad.

“Mina olen roheline olnud kogu elu oma punase seelikuga, sest rohkem seelikuid mul ei ole,” rääkis eesti kunsti maestra Anu Raud. Ja toonitas, et Heimtalis, Anu Raua keskuses, on tekstiilikunstnikud kogunenud praktikale juba 32 aastat. “Ja need peavad jätkuma,” oli laureaadi sõnum meile. “Lisaks on mul suur unistus, et uue elu saaks Heimtalis terviklikult säilinud vallakeskus, kus ainsana Eestis on säilinud vallamaja, seltsimaja ja koolimaja”. Vallakeskus asub kunstniku kodutalu läheduses.

Jaak Visnap sai preemia lisaks 2020.aastal tehtud töödele ka Kihnu naiivkunsti laagri vedamise eest, millest kasvab välja naiivkunsti festival, kus maalitakse Kihnu Virve laulude järgi. Need maalid jäävad aegade lõpuni Kihnu saarele ja võib-olla luuakse nende ümber kunagi ka naiivkunsti muuseum. Aga praegu kutsus ta kõiki üles koduseks tööks: “Kuulake Kihnu Virvet ja maalige mõni pilt!”. Miks Visnap kujutas Lennart Merit sinise tulnukana, UFOna põhjendab ta sellega, et Lennart tõi oma mängud, nii filmis, kirjanduses kui ka ajaloos.

Auhinnad anti üle Eesti Kultuuri Koja aastakonverentsil “Inimene piiril eri teadusvaldkondade vaates”, mis toimus koostöös Eesti teaduste akadeemiaga. Konverents leidis aset teaduste akadeemia saalis reedel, 19.novembril. Konverentsi põnevaid arutelusid ja Kultuuri Tegu auhindade üleandmist saab järele vaadata lingil


Avame konkursi Kultuuri Tegu 2020 ja ootame kandideerijaid 

Kultuuri Tegu 2020 statuut  SIIN

Eesti Kultuuri Koda kuulutab välja konkursi auhinnale Kultuuri Tegu 2020, mille eesmärgiks on tunnustada Eesti ühiskonnas tegutsevaid inimesi, kelle ettevõtmised on inspireerivad, tulevikku vaatavad ja avalikku tähelepanu väärivad.
Auhinda antakse välja aastast 2014 koostöös Kultuuriministeeriumiga, kes toetab auhinnafondi 5000 euroga. Aastal 2021 jagatakse Kultuur Teo auhindu kolmes kategoorias:
* Aasta Kultuuri Tegu peaauhind
*  Peeter Alliku kunstiauhind
* Tuleviku Tegija  

Aasta Kultuuri Tegu peaauhinna kandidaadiks sobib tegu mistahes kunsti– või kultuurivaldkonnast, mis kõnetab ühiskonda, on kantud vabast, sõltumatust ja sotsiaal-kriitilisest vaimsusest.
Peeter Alliku nimelise kunstiauhinna eesmärgiks on mälestada varalahkunud graafikut, maalikunstnikku ja kunstipedagoogi Peeter Allikut (1966-2019) ning ühtlasi elavdada Eesti kunstivälja – tunnustades igal aastal ühte maalikunstnikku, graafikut ja/või pühendunud kunstiõpetajat.
Tuleviku tegija auhinna eesmärgiks on tunnustada noort (vanuses 7-26) – loovisikut  või kultuuritöötajat, kelle ettevõtmised on inspireerivad, tähendusrikkad ja tulevikku vaatavad ning avalikku tähelepanu väärivad.

 

 

Ootame kõikidesse kategooriatesse kandidaate aadressil tegevjuht@kultuurikoda.eu märksõnaga «Kultuuri Tegu“ 10. novembriks 2021. Vaata lähemalt kriteeriume Kultuuri Tegu | (kultuurikoda.eu)  Hinnatakse 2020. aasta jooksul tehtud kultuuri- või kunstitegu. Eelmiste aastate nominentidega saab tutvuda Eesti Kultuuri Koja kodulehel (www.kultuurikoda.eu).

 

“Kultuuri Tegu 2020” auhinnad antakse üle Eesti Kultuuri Koja aastakonverentsil Inimene piiril eri teadusvaldkondade vaates19.novembril Teaduste Akadeemia saalis.
Registreerimine konverentsile SIIN


Meediakajastused