Reedel toob Eesti Kultuuri Koda teadlased inimest piiril kaardistama

Reedel, 19. novembril kutsub Eesti Kultuuri Koda kõiki huvilisi jälgima teaduskonverentsi äärmiselt aktuaalsel ja ühiskonda kõnetaval teemal. Konverents “Inimene piiril eri teadusvaldkondade vaates” toimub koostöös Eesti teaduste akadeemiaga ja nende saalis aadressil Kohtu tänav 6.      

 

Eesti Kultuuri Koja üheks eesmärgiks on ühendada kultuuri sidusvaldkondadega, ja nii on teaduskonverentsil tunnetuspiire avamas ka muusika. Katkendid helilooja Peeter Vähi teostest juhatavad sisse kõik kolm teemaplokki. Helilooja ja orientalist räägib ise kaasa Jaan Rossi ettekandele järgnevas paneelis, mida juhib suitsidoloog Merike Sisask. Jaan Ross ise räägib muutustest, mis inimeste teadvuses on enam kui saja aasta jooksul toimunud, keskendudes erinevustele poliitilise ja kultuuriajaloolise diskursuse vahel. Panelistid jätkavad teemal, kuidas kriisist väljuda tugevamana kui enne, mis on enne piiri ja mis on piiri taga.

 

“Piiridest on öeldud, et nad eraldavad ja ühendavad. Mistahes piiri teadvustamine tähendab  sedagi,  et miski on piiri taga, kuhu on põhjust tahta, või siis mitte tahta,” avab teemat TLU kasvatusteadlane, koja eestseisuse liige Tiiu Kuurme..

Piiridega kohtub inimolend mistahes elustaadiumis mistahes tasandil, lokaalsest globaalseni.  Täna on piiride küsimus erakordse teravusega end meie ette seadnud, sest piirid on ees, mitmeski mõttes niimoodi enam edasi ei saa

Näiteks on inimese kasvatus  mäng piiridega, nende tunnistamine, tunnustamine, ületamine, omaenese võimete piiride avastamine. Peamine  ihaldusväärne ja inimese mõõtu kirjeldav mõiste vabadus on kõige otsesemalt piiridega seonduv.  

 

Ettekannetega esinevad Tarmo Soomere, Dirk Helbing (Šveits) ja Jaan Ross. Arutelusid juhivad  Kalevi Kull, Jüri Engelbrecht ja Merike Sisask. Paneelides osalevad Jaan Aru, Aveliina Helm, Mihhail Lotman, Helen Sooväli-Sepping, Laur Järv, Jaan Undusk, Tarmo Uustalu, Tiiu Kuurme, Madis Arukask, Märt Läänemets, Egge Kulbok-Lattik, Hardo Pajula ja Peeter Vähi

 

Konverentsi lõpetab Eesti Kultuuri Tegu 2020  auhinnatseremoonia, kus esitletakse nominente tutvustavaid videosid ja antakse kätte autasud kolmes kategoorias. Auhindu tuleb üle andma kultuuriminister Tiit Terik. Kultuuri Tegu tunnustust jagatakse kultuurikoja juhatuse liikme Egge Kulbok-Lattiku eestvedamisel juba aastast 2014. Auhinnafondi kogusummas 5000 eurot paneb välja kultuuriministeerium. Banketil esineb ka Annetekoda 2021 võitja kümneaastane koloratuursopran Lilian Sauvola.     

 

Aastakonverentsist teeb ülekande Postimees.